You are here

"Б" група/Group "B" 1950

 

- Първенството в новосформираните "Б" групи започва на 12 март и завършва на 1 октомври 1950 г. Впечатление прави, че класирането по голова разлика и точки не отговаря на резултатите от изиграните мачове.  Поредица от мачове са анулирани и служебни резултати са приписвани. Точният им брой и същност са в процес на разследване и изясняване от екипа на сайта.

Според ведомствено-производственият принцип, на който е подчинено първенството, предимство за влизане в "А" група получава отбор от голям индустриален център. По този начин "Торпедо" Димитрово влиза в "А" група с предимство, въпреки че завършва 4ти в крайното класиране на Южната "Б" РФГ .  

- Град Шумен носи името Коларовград от 1950 до 1965 г., в чест на комунистическият функционер Васил Коларов, който е роден в града и умира през 1950 г.

- Град Перник носи по това време името Димитрово в чест на наскоро починалият партиен лидер Георги Димитров.

- От месец май 1950 г. град Горна Джумая носи името Благоевград, в чест на основателят на БКП, Димитър Благоев.

- The competition in the newly formed Groups "B" kicked off on 12 March and ended on 1 October 1950. Obviously, the standings do not concur with the actual match results in goal differences and points.  A number of matches were annulled and forfeit victories were awarded, making a complete mockery of the competition. This is the first (and not last) case of blatant interference of the communist party and state institutions in the football championship.

- Following the departmental and industrial principles on which the competition was based, priority for promotion was given to clubs from large industrial centres. This was the reason why the 4th placed in Group "B" South, Torpedo Dimitrovo was granted promotion to Groupe "A", ahead of higher placed clubs in the final standings.

- The town of Shumen was called Kolarovgrad in the period between 1950 and 1965 in honour of Communist party functionary Vasil Kolarov who was born in Shumen and died in 1950.

- The town of Pernik was called Dimitrovo at that time in honour of the late Communist party leader and Prime minister Georgi Dimitrov who originated from the area.

- The town Gorna Dzhumaya was renamed Blagoevgrad in May 1950, after the founder of the Bulgarian Communist Party, Dimitar Blagoev who originated from a small village in what is now the Greek province of Macedonia

 

Северна "Б" група / Group "B" North

  класиране: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. г.р. точки
1. Торпедо Русе    23/07 2-2 12/03 2-2 20/08 2-0 19/03  3-0 16/04  4-2 10/09 2-1 02/04  0-1 16/07 6-1 14/05 1-0 36-15 24
2. Динамо Плевен 25/03 1-1   09/04 1-0 10/09 2-0 9/07  2-1 27/08  5-1 9/06 1-2 15/04 2-0 19/08 1-1 11/03 2-0 36-17 24
3. Динамо Сталин 4/06 2-1 16/07 2-3   2/04  3-0 8/10  0-0 19/03 2-1 14/05 1-2 18/08 3-1 9/09 1-1 16/04 4-2 34-17 24
4. Строител Коларовград 23/04 1-1 21/05 1-2 9/07 1-0   14/05 4-0 8/10  5-1 15/10 3-1 4/06 x-x 19/03 0-0 09/04 1-0 28-22 20
5. Строител Видин 11/06 1-0 02/04 1-0 26/03 1-2 27/08 0-2   19/08 3-2 12/03 1-1 16/07 0-0 16/04 5?3 17/09 6?0 26-24 19
6. Торпедо Г.Оряховица 13/08 0-1 14/05 3-1 11/06 2-1 26/03 1-1 23/04 1-2   09/04 3-1 21/05 3-1 4/06 1-3 9/07 2-3 36-38 18
7. Строител Свищов 21/05 1-0 19/03 0-0 16/08 1-1 16/04 1-1 18/06 3-1 16/07 5-0   23/07 3-0 02/04 3?2 20/08 3-0 25-28 16
8. Динамо Враца 9/07 0-2 13/08 x-x 23/04 0-4 12/03 2-1 09/04  2-1 10/09 1-2 26/03 5-0   14/05 0-2 11/06 2-1 19-29 15
9. Червено знаме Павликени 09/04 0-5 23/04 4-1 21/05 1-1 11/06 7-0 1/10  0-1 12/03  4-4 9/07 4-1 27/08 x-x   26/03 6-0 18-35 13
10. Червено знаме Силистра 27/08 1-4 4/06 0-3c 13/08 0-0 16/07 1-3 21/05  0-3 02/04 1-2 23/04 1-0 19/03 2-0 23/07 2-2   11-44 8

 

 

Южна "Б" група / Group "B" South

  класиране: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. г.р. точки
1. Спартак София   8/09 3-0 23/05 9-1 23/07 1-0 17/09 3-1 9/07 5-0 20/03 2-0 21/04 6-0 8/04 7-0 18/06 7-0 63-7 32
2. Ч. знаме Самоков 14/05 0-2   2/04 2-1 20/08 1-1 12/03 1-0 26/03 3-4 16/04 1-0 11/06 2-1 24/09 5-2 16/07 4-2 35-25 27
3. Торпедо Стара Загора 21/09 1-1 9/07 1-2   14/05 2-1 11/06 6-3 9/04 2-2 20/08 1-1 26/03 2-0 12/03 6-0 16/04 2-1 43-27 25
4. Торпедо Димитрово 26/03 2-0 23/04 1-3 26/08 0-2   9/04 1-0 11/06 5-0 4/06 2-1 17/09 12-1 9/07 7-1 21/05 5-3 44-24 22
5. Строител Бургас 16/04 1-0c 4/06 0-1 19/03 3-1 16/07 3-1   27/08 2-0 2/04 2-1 21/05 2-1 20/08 3-1 23/07 3-1 28-30 17
6. Динамо Пазарджик 2/04 0-2 23/07 1-2 16/07 1-4 19/03 0-0 14/05 0-1   8/09 2-2 4/06 3-0 16/04 2-0 20/08 2-1 25-33 17
7. Динамо Пловдив 9/06 1-1 17/09 x-x 22/04 1-2 12/03 2-3 24/09 1-1 21/05 0-1   8/04 4-0 26/03 4-1 27/08 4-0 28-23 16
8. Динамо Ямбол 20/08 0-3c 19/03 3-0 23/07 2-2 16/04 1-2 8/09 2-1 12/03 3-2 16/07 3-0   14/05 1-1 2/04 3-0 23-44 12
9. Торпедо Хасково 16/07 0-5 21/05 2-1c 4/06 1-3 2/04 0-0 23/04 2-1 17/09 0-3 23/07 2-1 27/08 1-2   19/03 0-1 18-57 8
10. Ч. знаме Горна Джумая 12/03 1-3 9/04 2-5 17/09 0-3 8/09 2-2 26/03 1-4 23/04 1-2 14/05 0-1 9/07 2-3 11/06 2-3   21-58 4

 

    1950 1951 1952 1953 1954 1955
1956 1957 1957/58 1958/59 1959/60 1960/61 1961/62 1962/63
1963/64 1964/65 1965/66 1966/67 1967/68 1968/69 1969/70 1970/71
1971/72 1972/73 1973/74 1974/75 1975/76 1976/77 1977/78 1978/79
1979/80 1980/81 1981/82 1982/83 1983/84 1984/85 1985/86 1986/87
1987/88 1988/89 1989/90 1990/91 1991/92 1992/93 1993/94 1994/95
1995/96 1996/97 1997/98 1998/99 1999/00 2000/01 2001/02 2002/03
2003/04 2004/05 2005/06 2006/07 2007/08 2008/09 2009/10 2010/11
2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16